A laptop computer communicates with a router wirelessly, by means of radio signa
ID: 1264625 • Letter: A
Question
A laptop computer communicates with a router wirelessly, by means of radio signals. The router is connected by cable directly to the Internet. The laptop is 7.9 m from the router, and is downloading text and images from the Internet at an average rate of 284 Mbps, or 284 megabits per second. (A bit, or binary digit, is the smallest unit of digital information.) On average, how many bits are downloaded to the laptop in the time it takes the wireless signal to travel from the router to the laptop?
Explanation / Answer
Speed of light = 299,792,458 m/s
The time taken is 7.9 / 299,792,458=2.63*10^-8
Number of bits = 284,000,000 x time taken (SI definition of megabit = 10^6 bits)
= 7.48bits.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.