A lamp which is 7.5 cm tall is 113.4 cm in front of a converging lens which has
ID: 1327046 • Letter: A
Question
A lamp which is 7.5 cm tall is 113.4 cm in front of a converging lens which has a focal length of 40.5 cm.
(a) What is the image distance for this lamp and lens combination (include sign if negative)?
cm
(b) If a screen is placed at the image location found in (a), what will be observed on the screen?
a clear, inverted, real image is visible
a clear, upright, real image is visible
a clear, upright, virtual image is visible
no image is visible on the screen
a clear, inverted, virtual image is visible
(c) If the screen is moved slightly farther from the lens than the distance found in (a), what will be observed on the screen?
a clear image slightly smaller than the original image is visible
a clear image slightly larger than the original image is visible
no image is visible on the screen
a fuzzy image is visible
Explanation / Answer
a)
A lamp which is (ho) = 7.5 cm tall
The object distance is (u) =113.4 cm in front of a converging lens
The focal length of the converging lens is (f) = 40.5 cm.
We know the from the lens formula
1/f =1/u+1/v
The image distance is given by 1/v =1/f-1/u =1/40.5 -1/113.4
Then v =63.36cm
b)Here the image v =63.36cm is postive , therefore the image is real and inverted.
c)
There will be no image on the screen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.