A transparent photographic slide is placed in front of a converging lens with a
ID: 1264635 • Letter: A
Question
A transparent photographic slide is placed in front of a converging lens with a focal length of 2.53 cm. An image of the slide is formed 11.6 cm from the slide.
(a) How far is the lens from the slide if the image is real? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.)
(b) How far is the lens from the slide if the image is virtual? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.)
Explanation / Answer
Use the equation:
1/S1 + 1/S2 = 1/f
The distance between the slide and the real image is:
S1+S2 = 11.6 cm
Plug it into the equation:
1/S1 + 1/S2 = 1/f
1/S1 + 1/(11.6 - S1) = 1/2.53
(19.1 - S1 +S1) / (S1*(11.6 - S1)) = 1/2.53
19.1 / (S1*(11.6 - S1)) = 1/2.53
S1*(11.6 - S1) = 11.6*2.53
11.6*S1-S1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.