A 12.2? ? F capacitor is connected through a 0.895?M?resistor to a constant pote
ID: 1264884 • Letter: A
Question
A 12.2??F capacitor is connected through a 0.895?M?resistor to a constant potential difference of 60.0 V.
Compute the charge on the capacitor at the following times after the connections are made: 0, 5.0 s, 10.0 s, 20.0 s, and 100.0 s.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
q0,q5,q10,q20,q100 (________________)
Compute the charging currents at the same instants.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
i0,i5,i10,i20,i100 (_____________)
Explanation / Answer
time constant is
T = RC = 0.895 * 10 ^6 ohm (12.2 * 10^-6 F) = 10.919 s
final charge is Qf = CV = (12.2 * 10^-6 F) (60 V) = 7.32 * 10 ^-4 C
the charge on the capacitor after time t is
Q = Qf ( 1- e^ -t/T)
when t = 0
Q = Qf ( 1- e^ -0/T)
Q = 0
t = 5.0 s
Q = 7.32 * 10 ^-4 C( 1- e^ -5 s/10.919 s)
=2.68 * 10 ^-4 C
when t = 10 s
Q = 7.32 * 10 ^-4 C( 1- e^ -10 s/10.919 s)
= 4.39 * 10 ^-4 C
when t = 20 s
Q = 7.32 * 10 ^-4 C( 1- e^ -20 s/10.919 s)
= 6.14 * 10 ^-4 C
when t = 100 s
Q = 7.32 * 10 ^-4 C( 1- e^ -100 s/10.919 s)
= 7.319 * 10 ^-4 C
-------------------------------------------------------------------------------------------
the growth of current is
I= I0 ( e^-t/T)
I0 = V/R = 60 V/0.895 * 10 ^6 ohm = 67 * 10 ^-6 A
when t= 0
I= 67 * 10 ^-6 A ( e^-0/T) = 67 * 10 ^-6 A
when t= 5
I= 67 * 10 ^-6 A ( e^-5/10.919 s) = 42.38 * 10 ^-6 A
when t= 10
I= 67 * 10 ^-6 A ( e^-10 s/10.919 s) = 26.81 * 10 ^-6 A
when t= 20
I= 67 * 10 ^-6 A ( e^-20 s/10.919 s) = 10.72 * 10 ^-6 A
when t= 100 s
I= 67 * 10 ^-6 A ( e^-100 s/10.919 s) = 7.05 * 10 ^-9A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.