A 12.2 g bullet is fired into a 59 g wooden block initially at rest on a horizon
ID: 1536709 • Letter: A
Question
A 12.2 g bullet is fired into a 59 g wooden block initially at rest on a horizontal surface. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . After impact, the block slides 4.18 m before coming to rest.
If the coefficient of friction between block and surface is 0.292 , what was the speed of the bullet immediately before impact? Answer in units of m/s.
A 12.2 g bullet is fired into a 59 g wooden block initially at rest on a horizontal surface. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . After impact, the block slides 4.18 m before coming to rest.
If the coefficient of friction between block and surface is 0.292 , what was the speed of the bullet immediately before impact? Answer in units of m/s.
bullet 12.2 g 59 g 4.18 m. 0.292 71.2 gExplanation / Answer
mass of the bullet is m = 12.2 g = 0.0122 kg
mass of the wooden block is M = 59 g = 0.059 kg
distance traveled by the block is d = 4.18 m
If the body is moving in the rough horizontal plane then the acceleration is a = - g
Let the bullet is immersed in the block then the both block and bullet is moving together, then from the equation of motion,
V2 - U2 = 2ad
0 - U2 = 2(-g) d
U= 2gd = (2*0.292*9.8*4.18)
= 4.89 m/s
This is the velocity of the combined mass
From the conservation of momentum the
mV = (m+M)U
V = (m+M)U/m
= (0.0122 + 0.059) * 4.89 / 0.0122
V = 28.538 m/s (Ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.