Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The drawing shows three situations The drawing shows three situations??A, B, and

ID: 1264932 • Letter: T

Question

The drawing shows three situations

The drawing shows three situations??A, B, and C??in which an observer and a source of electromagnetic waves are moving along the same line. In each case the source emits a wave that has a frequency of 4.57 multiply 106 m/s. Calculate the observed frequency in each of the three cases. 1014 Hz. The arrows in each situation denote velocity vectors of the observer and source relative to the ground and have the magnitudes indicated (v or 2v), where the speed v is 1.85

Explanation / Answer

apply Doppler effect as

fo = fs(c+v)/(c+Vs)

where fs is the source frequency

c is speed of light = 3e8 m/s

v is spped

Vs is source spped

so

in part A:

f = fs * (c+v)/(c+2v)

fo = fs(1+ v/c)/(1+2v/c)

f = (1 + 1.85/300)* 4.57e14 /(1 + (2*1.85/300))

f = 4.541 *10^14 Hz

-------------------------

part B :

f = (c-v) fo/(c+2v)

f = (300-1.85)*(4.57 e14)/(300-(2*1.85)

f = 4.598 *10^14 Hz


------------------
part C:

f = (c+v)/(c-2v(

f = 4.57 e14 *(300+1.85)/(300-(2*1.85))

f = 4.655 *10^14 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote