The drawing shows three situations in which a block is attached to a spring. The
ID: 1423823 • Letter: T
Question
The drawing shows three situations in which a block is attached to a spring. The position labeled "0 m" represents the unstrained position of the spring. The block is moved from an initial position x0 to a final position xf, the magnitude of the displacement being denoted by the symbol s. Suppose the spring has a spring constant of k = 46.0 N/m.Using the data provided in the drawing, determine the total work done by the restoring force of the spring for each situation.
(a) W=
(b) W=
(c) W=
Position of box when spring is unstrained 0m +1.00 m +3.00 m -3.00 m 0 m +1.00 m -3.00 m 0 m +3.00 mExplanation / Answer
The total work done by the spring is the change in the potential enegy stored in it
Potential energy is given by = !/2 KX^2
for the first case
It is taken from X= 1 to X =3
U = -1/2 * K (3*3 - 1*1) = 4 K = -184 J (work is done on the spring)
b) Potential energy is given by = !/2 KX^2
W = -23 * (1*1 - 3*3 ) = 184 J (Work done by the spring)
c) W = -23 (3*3-3*3) = 0 J (No net work done)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.