A 65.5kg skier is moving at 6.50m/s on a frictionless, horizontal snow-covered p
ID: 1265153 • Letter: A
Question
A 65.5kg skier is moving at 6.50m/s on a frictionless, horizontal snow-covered plateau when she encounters a rough patch 4.00m long. The coefficient of kinetic friction between this patch and her skis is 0.310. After crossing the rough patch and returning to friction-free snow, she skis down an icy, frictionless hill 3.50m high.
Part A
How fast is the skier moving when she gets to the bottom of the hill?
v=_____m/s
Part B
How much internal energy was generated in crossing the rough patch?
E=______ J
Explanation / Answer
(B) Internal energy generated = us*mg*s
= 0.310*65.5*9.8*4.00
=795.956 J
Total energy at the end = 1/2 mu^2 - IE + mgh
= 1/2 * 65.5*6.5^2 - 795.956 + 65.5*9.8*3.50
= 2834.4 J
A)
kinetic energy is
1/2 m*v^2 = 2511
v = 9.30 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.