A 65 kg woman cheats on her diet and eats a 537 Calorie (537 kcal) jelly donut f
ID: 1395485 • Letter: A
Question
A 65 kg woman cheats on her diet and eats a 537 Calorie (537 kcal) jelly donut for breakfast.
(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
J
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
stairs
(c) If the human body is only 20% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
I have parts A and B correct. I just need help with part C. Please show work, I am confused.
Explanation / Answer
1calorie =4.18j
a)537 calories =2244.66kj
b)nmgh =2244.66
n x 65 x 9.8 x0.15 =2244.66 x 1000
n =23491
c)20 percent of steps =4698
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.