A 63.0 kg person, standing on a divingboard, dives straight down into the water.
ID: 1750509 • Letter: A
Question
A 63.0 kg person, standing on a divingboard, dives straight down into the water. Just before striking thewater, her speed is 6.50 m/s. At a time of1.70 s after she enters the water, herspeed is reduced to 1.00 m/s. What is thenet average force (magnitude and direction) that acts on her whenshe is in the water? magnitude 1 N direction 2---Select---downwardupwardnot enough information to tellperpendicular to the person magnitude 1 N direction 2---Select---downwardupwardnot enough information to tellperpendicular to the personExplanation / Answer
mass m = 63 kg initial speed u = 6.5 m / s time t = 1.7 s final speed v = 1 m / s Net average force F = m ( u - v ) / t = 203.82 N direction is opposite to the direction of motion .i.e.upwardRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.