A mass m 1 = 3.3 kg rests on a frictionless table and connected by a massless st
ID: 1265195 • Letter: A
Question
A mass m1 = 3.3 kg rests on a frictionless table and connected by a massless string over a massless pulley to another mass m2 = 4.4 kg which hangs freely from the string. When released, the hanging mass falls a distance d = 0.86 m.
1)How much work is done by gravity on the two block system? (J)
2)How much work is done by the normal force on m1? (J)
3)What is the final speed of the two blocks? (m/s)
4)How much work is done by tension on m1? (J)
5)What is the tension in the string as the block falls? (N)
6)What is the NET work done on m2? (J)
Explanation / Answer
acceleration od the blocks = g
1) Work done by gravity
W1 = m2*g*d = 4.4*9.8*0.86 = 37.083 J
2) Work done by normal force = W2
Normal force N = m1*g = 3.3*9.8 = 32.34 N
W2 = F*s*Cos(theta)
here theta = 90 degrees as the angle between force and siplacement is 90
W2 = 32.34*0.86*cos90 = 0
3) final speed v = sqrt(2*g*h)
v = sqrt(2*9.8*0.86) = 4.1056 m/s
4)T = m2*g = 4.4*9.8 = 43.12 N
Work done by tension = 43.12*0.86 = 37.083 J
5) Tension T = m2*g = 4.4*9.8 = 43.12 N
6) Net work on m2 = W = m2g*d = 4.4*9.8*0.86 = 37.083 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.