A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1497961 • Letter: A
Question
A mass is attached to the end of a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface by releasing it from a stretched position of x = +0.150 m. The mass of the block is m = 0.647 kg, the force constant of the spring is k = 79.3 N/m. Determine the following.
(a) force component that the spring exerts on the block just before the block is released: ? N
(b) angular frequency of the resulting oscillatory motion: ? rad/s
(c) maximum speed of the oscillating mass: ? m/s
(d) magnitude of the maximum acceleration of the oscillating mass: ? m/s2
Explanation / Answer
given
Ampitude, A = 0.15 m
m = 0.647 kg
k = 79.3 N/m
a) F = -k*A
= -79.3*0.15
= -11.9 N
b) w = sqrt(k/m)
= sqrt(79.3/0.647)
= 11.1 rad/s
c) Vmax = A*w
= 0.15*11.01
= 1.66 m/s
d) |Fmax| = k*A
m*a = k*A
a = k*A/m
= 79.3*0.15/0.647
= 18.4 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.