A circular loop of radius 30.9 cm is located in the plane of the paper inside a
ID: 1265368 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 30.9 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.580 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 209 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.80 in 24.0 s.
A.Calculate the magnitude of the induced voltage in the loop during that time.
B. Calculate the current induced in the loop during that time.
C.Calculate the average induced voltage when the magnetic field is constant at 1.624 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 1.40 s.
Explanation / Answer
here
A)
induced EMF = change in flux /time
induced EMF = pi*0.309^2 * 0.580(2.8 - 1)/(24)
induced EMF =0.01305 V
the induced EMF is 0.01305 V
B)
Using ohm's law
V = IR
I = 0.01305/209
I = 6.242 *10^-5 A
the current in the loop is 6.242 *10^-5 A
C)
Here ,
induced EMF = change in flux /time
induced EMF = pi*0.309^2 * 1.624 (1- 0)/(1.4)
induced EMF = 0.348 V
the induced EMF is 0.348 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.