A circular loop of radius 27 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 1394451 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 27 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.9 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 203 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.1 in 29 s.
a) Calculate the magnitude of the induced emf in the loop during that time.
b) Calculate the current induced in the loop during that time.
c) Calculate the average induced voltage when the magnetic field is constant at 1.89 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 8.7 s.
Thanks!
Explanation / Answer
Here ,
A)
magnitude of emf induced , emf = change in magnetic flux/time
magnitude of emf induced , emf = pi*0.27^2 * 0.9(2.1 - 1)/29
magnitude of emf induced , emf = 0.0078 V
the magnitude of emf induced is 0.0078 V
B)
using Ohm's law
magnitude of induced current = induced emf /R
magnitude of induced current = 0.0078/203
magnitude of induced current = 3.84 *10^-5 A
the magnitude of induced current is 3.84 *10^-5 A
C)
magnitude of emf induced , emf = change in magnetic flux/time
magnitude of emf induced , emf = B*(A2 - A1)/time
magnitude of emf induced , emf = 1.89 * pi(0.27^2 - 0)/8.7
magnitude of emf induced , emf = 0.0497 V
the magnitude of emf induced is 0.0497 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.