A 77-kg fisherman in a 113-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontal
ID: 1266162 • Letter: A
Question
A 77-kg fisherman in a 113-kg boat throws a package of mass
m = 15 kg
horizontally toward the right with a speed of
vi = 4.2 m/s
as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown.
A 77-kg fisherman in a 113-kg boat throws a package of mass m = 15 kg horizontally toward the right with a speed of vi = 4.2 m/s as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown. Magnitude m/s directionExplanation / Answer
Conservation of momentum
m1 v1 = m2 v2
(77 + 113) * v1 = 15 * 4.2
v1 = 0.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.