A 75.00 resistor, a 95.00 mH inductor, and a 55.00F capacitor are connected in s
ID: 1744231 • Letter: A
Question
A 75.00 resistor, a 95.00 mH inductor, and a 55.00F capacitor are connected in series with an ac source withamplitude of 50.00 V.
a) What is thenatural angular frequency?
If the source frequency is 50.00 Hz:
b) What is the driving angular frequency?
c) What is the capacitive reactance?
d) What is the inductive reactance?
e) What is the impedance?
f) What is the phase angle? And does the current lead or lag thevoltage?
g) What is the rms voltage?
h) What is the current amplitude for the circuit?
i) What is the rms current?
Explanation / Answer
(a) (b) the angular frequency is given by = 1 / 2 (L C) (c) XC = 1 / 2 f C (d) XL = 2 f L (e) Z = [R2 + (XL -XC)2] (f) phase angle is tan = (XL - XC)/ R (g) Vrms = Vmax /2 (h) Imax= Irms 2 (i) Irms = Vrms /R (d) XL = 2 f L (e) Z = [R2 + (XL -XC)2] (f) phase angle is tan = (XL - XC)/ R (g) Vrms = Vmax /2 (h) Imax= Irms 2 (i) Irms = Vrms /RRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.