A 75 kg man drops to a concrete patio from a window 0.40 m above the patio. He n
ID: 1875413 • Letter: A
Question
A 75 kg man drops to a concrete patio from a window 0.40 m above the patio. He neglects to bend his knees on landing, taking 2.4 cm to stop. (PLEASE show steps clearly and show equations used)
(a) What is his average acceleration from when his feet first touch the patio to when he stops?
(b) What is the magnitude of the average stopping force exerted on him by the patio?
"A Homework 5-m x e A 76 Kg Man Dro× An 82 Kg Person i x D Hall dength cher × C } Owww.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep:183081 18 1. The Tension At × D AP Physics Chapte x D Hw Ch05-Lec03, X La Apps Nike Trainer Huarach N Netflix XFINITY TVHow Much Do Mechi mayans American party wave lengths and stu Q InterviewQ by HirelQ CRITICAL CONTEKTS Other bookmarks Algebra-Squareroobs & Squares 9. 0.4 points | Previous Answers HRW10 5.P070 My Notes Ask Your Teach A 75 kg man drops to a concrete patio from a window 0.40 m above the patio. He neglects to bend his knees on landing, taking 2.4 cm to stop. (a) What is his average acceleration from when his feet first touch the patio to when he stops? 153 m/s2 (b) What is the magnitude of the average stopping force exerted on him by the patio? 12.25 The constant-acceleration equations can be used. Relate the net vertical force to the vertical acceleration with Newton's second law Additional Materials Section 51 Algebra-Squareroots & Squares Submit AnswerSave Practice Another Version 10. 2/2 points I Previous Answers HRW10 5.P.074 My Notes Ask Your Teach The only two forces acting on a body have magnitudes of 20 N and 38 N and directions that differ by 60. The resulting acceleration has a magnitude of 20 m/s2. what is the mass of the body? 2.55 kg Additional Materials Section 51Explanation / Answer
(A) speed just before hitting patio.
v = sqrt(2 g h) = sqrt(2 x 9.8 x 0.41)
v = 2.8 m/s
finally he stops. vf = 0
vf^2 - vi^2 = 2 a d
0^2 - 2.8^2 = 2(-a)(0.024)
a = 163.3 m/s^2 .....Ans
(B) F = m a
F = 75 x 163.33 = 12250 N
F = 12.25 kN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.