The figure shows the stress versus strain plot for an aluminum wire that is stre
ID: 1266264 • Letter: T
Question
The figure shows the stress versus strain plot for an aluminum wire that is stretched by a machine pulling in opposite directions at the two ends of the wire. The scale of the stress axis is set by s = 7.0 in units of 107 N/m2. The wire has an initial length of 0.5 m and an initial cross-sectional area of 5.00E-6 m2. How much work does the force from the machine do on the wire to produce a strain of 1.0E-3?
Explanation / Answer
from strain = e / L , elongation e = strain x L = 1.0 x10^-3 x 1.3 = 1.3 x10^-3
and sress = F / A, so that F = stress x A = 7 x10^7 x 5 x10^-6 = 350 N
and then stain energy in the wire Es = (1/2) F e = (1/2) x 350 x 1.3 x10^-3 J
ie., Es = 227.5 x10^-3 J = 227.5 m J.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.