Three long parallel wires are 3.8 cm from one another. (Looking along them, they
ID: 1266885 • Letter: T
Question
Three long parallel wires are 3.8 cm from one another. (Looking along them, they are at three corners of an equilateral triangle.) The current in each wire is
7.00A , but its direction in wire M is opposite to that in wires N and P (Figure 1) .
1)Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
2)Determine the angle of the magnetic force on wire M due to the other two. (measured counterclockwise from the positive x axis )
3)Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
4)Determine angle of the magnetic force on wire N due to the other two. (measured counterclockwise from the positive x axis )
5)Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
6) Determine the angle of the magnetic force on wire P due to the other two.(measured counterclockwise from the positive x axis )
7)Determine the magnitude of the magnetic field at the midpoint of the line between wire M and wire N.
8)Determine the angle of the magnetic field at the midpoint of the line between wire M and wire N. (measured counterclockwise from the positive x axis )
plz explain your work in detail
thx :)
Explanation / Answer
At A the mag of the other two wires is the same and
F/L =?o*I1*I2/2?L = 2x10^-7.0^2/03.8 = 2.58x10^-6N
So F/L total = 2*2.59x10^-5*cos(30) = 4.47x10^-5N
Direction 90o
AT B Same magnitude as A = 4.47x10^-5T
but direction is 300o
At C Magnitude is the same = 4.47x10^-5N
Direction 240o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.