Three long parallel wires are 3.8 c m from one another. (Looking along them, the
ID: 3896936 • Letter: T
Question
Three long parallel wires are 3.8 cm from one another. (Looking along them, they are at three corners of an equilateral triangle.) The current in each wire is 9.50A , but its direction in wire M is opposite to that in wires N and P (see the figure
above)
A) Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
B) Determine the angle of the magnetic force per unit length on wire M due to the other two.
C) Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
D) Determine angle of the magnetic force per unit length on wire N due to the other two.
E) Determine the magnitude of the magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
F) Determine the angle of the magnetic force per unit length on wire P due to the other two.
Explanation / Answer
At A the mag of the other two wires is the same and
F/L =?o*I1*I2/2?L = 2x10^-9.5^2/0.038 = 4.75x10^-4N
So F/L total = 2*4.75x10^-4*cos(30) = 8.22x10^-4N
Direction 90o
AT B Same magnitude as A = 4.75x10^-4T
but direction is 300o
At C Magnitude is the same = 4.75x10^-4N
Direction 240o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.