A thermopane window consists of two glass panes, each 0.50 cm thick, with a 1.0-
ID: 1266980 • Letter: A
Question
A thermopane window consists of two glass panes, each 0.50 cm thick, with a 1.0-cm-thick sealed layer of air in between. (Use 0.8 J/s . m . degree C for the thermal conductivity of glass and 0.0234 J/s . m . degree C for the thermal conductivity of air to answer the following.) (a) If the inside surface temperature is 20.9 degree C and the outside surface temperature is 0.0 degree C, determine the rate of energy transfer through 1.20 m2 of the window. W (b) Compare your answer to (a) with the rate of energy transfer through 1.20 m2 of a single 1.0-cm-thick pane of glass. Disregard surface air layers. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. W Need Help?Explanation / Answer
b) P2= 0.8*1.2*20.9/0.01
or P2=2006.4
so P2/P1=2006.4/57.019
=35.188
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.