A block with mass m =6.5 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1267239 • Letter: A
Question
A block with mass m =6.5 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.23 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.2 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1)
What is the spring constant of the spring?
2) What is the oscillation frequency?
3)
After t = 0.39 s what is the speed of the block?
4)
What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
5)
At t = 0.39 s what is the magnitude of the net force on the block?
Explanation / Answer
a)
Spring Constant
K=mg/x =6.5*9.8/0.23
K=276.96 N/m
b)
angular frequency
W=sqrt[K/m]=sqrt[276.96/6.5]
W=6.53 rad/s
frequency
f=W/2pi=1.04 Hz
c)
V=VoCos(Wt) =4.2*Cos(6.53*0.39)
V=-3.48 m/s
d)
amax=VoW =4.2*6.53 =27.43m/s2
e)
a=-amaxSin(Wt)=-27.43*sin(6.53*0.39)
a=15.37 m/s2
F=ma =15.37*6.5
F=99.92 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.