A block with mass m = 3.01 kg is attached to a spring with spring constant k = 1
ID: 1285008 • Letter: A
Question
A block with mass m = 3.01 kg is attached to a spring with spring constant k = 120.5 N/m and negligible mass. The coefficient of kinetic friction between the block and the table is k = 0.340. The box is displaced from its equilibrium position to the left by 0.110 m. If the block is released from rest, calculate the block's displacement when it first comes to rest again.
A block with mass m = 3.01 kg is attached to a spring with spring constant k = 120.5 N/m and negligible mass. The coefficient of kinetic friction between the block and the table is ½k = 0.340. The box is displaced from its equilibrium position to the left by 0.110 m. If the block is released from rest, calculate the block's displacement when it first comes to rest again.Explanation / Answer
0.5*120.5*(0.11^2 - x^2 ) = .34*3.01*9.8*x
solving we get equation as follows
60*x^2 + 10.029 x - 0.73 =0
x = 0.0548 m from mean position
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.