A block with mass \\(m_{A} = 15.0kg\\) on a smooth horizontal surface is connect
ID: 2138950 • Letter: A
Question
A block with mass (m_{A} = 15.0kg) on a smooth horizontal surface is connected by a thin cord that passes over a pulley to a second block with mass (m_{B} = 6.0kg) which hangs vertically. Determine the magnitude of the acceleration of the system? If initially (m_{A}) is at rest 1.250 m from the edge of the table, how long does it take to reach the edge of the table if the system is allowed to move freely? If (m_{B} = 1.0kg) , how large must (m_{A}) be if the acceleration of the system is to be kept at (1/100g) ?Explanation / Answer
6*9.8-T=6*a
T=15*a
solving we get
accleration
a=2.8m/s/s
2) now S=1.25m
we know
S= u*t+0.5*a*t*t
where u =0
so t= 0.945sec
3)if mB=1kg
then
1*g-T=1*a
T=m*a
here a=g/100
solving we get
mA=99kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.