A block with a curved surface and with a mass of m 1 = 6.75kg is at rest on a fr
ID: 2091855 • Letter: A
Question
A block with a curved surface and with a mass of m1= 6.75kg is at rest on a frictionless surface as shown in the diagram above. Another block of mass m2= 2.45kg is place at the top of the first block. The second block slides conservatively down the first block starting from an initial velocity of zero and reaches the ground level with a velocity of v2= 5.36m/s. (a) What is the magnitude (absolute value) of the first block's final velocity? What is the kinetic energy of (b) the first block and (c) the second block? (d) What is the initial height of the first block?
Answers for (a) m/s (b) J (c) J (d) m
Thanks.
Explanation / Answer
a)conerving momentum,
6.75*v1=2.45*5.36
or v1=1.945 m/s
b)kinetic energy=12.77 J
c)35.19 J
d)conserving energy,
m2gh=KE1+KE2
or h=2 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.