The end of a screwdriver is used to discharge a 10.1uF capacitor (see figure bel
ID: 1267326 • Letter: T
Question
The end of a screwdriver is used to discharge a 10.1uF capacitor (see figure below), producing a spark and a large instantaneous current through the screwdriver. The potential difference across the capacitor is initially 400 V, and the resistance is 1.03x10^-4 along the path of the discharge.
-Find the instantaneous magnetic force on the screwdriver produced by the earth's magnetic field, indicated in the figure. Magnitude? Direction=into the page.
-Find the instantaneous magnetic force produced by a magnetic field of magnitude 2.10 T directed downward. Magnitude? Direction=into the page.
Explanation / Answer
0.5 gauss=5*10^-5 T
F=iLxB=iLBsin(60)=(400/1.0310^-4)*0.05*5*10^-5*sin(60) =10sin(60) =8.41N
The direction of force is into the page
b)For B=2T
F=iLxB=iLBsin(60)=(400/1.0310^-4)*0.05*2.1*sin(90) =4.08*10^5N
The direction of force is into the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.