Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need a help from 1 through 6 A long straight wire carries current I into the scr

ID: 1267976 • Letter: N

Question

Need a help from 1 through 6

A long straight wire carries current I into the screen. Which figure best represents the magnetic field lines near the wire? Two long straight wires, 4 m apart, carry currents of 5 A and 8 A out of the page. What is the magnetic force (due to the 8 A wire) on a 2 m length of the wire carrying 5 A? 1.3 times 10-5 N 2.0 times 10-6 N 6.3 times 10-6 N 8.0 times 10-7 N 4.0 times 10-6 N Two long parallel wires have currents of 40 A and 30 A both directed to the right. The wires are 0.20 m apart. What is the magnitude of the magnetic field at a point 0.1 m from each wire? 2.0 times 10-5 T 6.3 times 10-5 T 1.4 times 10-4 T 8.0 times 10-5 T 6.0 times 10-5 T An ideal solenoid has 4500 turns, is 0.4 m long, has a diameter of d = 0.06 m, and carries a current of 2.5 A. What is the magnetic field near its center? 0.47 T 0.075 T 0.038 T 0.035 T 0.24 T A square coil, 20 cm times 20 cm in size, is in a uniform magnetic field of 0.5 T. The coil is oriented with the magnetic field perpendicular to the plane of the loop. It is then rotated 90 degrees so the magnetic field is parallel to the loop, as shown. If the rotation takes 0.05 s, what is the average emf induced in the coil? aero 2.0 V 200 V 8000 V 0.40 V A closed circuit is formed by a solid conductor in contact with two parallel conducting rails that are closed on their left end, as shown. The solid conductor moves with a velocity of 5 m/s to the right, and the circuit resides in a uniform magnetic field of 0.80 T directed into the screen. If the rails are 0.0 m apart, what is the magnitude of the emf in this loop. 1.0 V 0.80 V 4.0 V 0.16 V 0.40 V

Explanation / Answer

1) by right hand rule A

2) F = I L B
but B = u0 I/ 2pi r

F = 5*2*(2.0E-7*8/4)=4.0E-6 N so e)

3) Bs cancel so

B = u0 (I2-I1)/ 2 pi r = 2.0E-7*10/0.1=2.0E-5 so a)

4) B = u0 n I = 4*pi*10^(-7)*4500/0.4*2.5= 0.035 t so d)

5) emf = dflux/dt = B A/t = 0.5*0.2^2/0.05= 0.4 V
so e)

6) emf = B L v = 0.8*0.2*5= 0.8 V so b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote