Magnetic field due to two wires? Alternate link to picture: http://gyazo.com/4d9
ID: 1268234 • Letter: M
Question
Magnetic field due to two wires?
Alternate link to picture: http://gyazo.com/4d996b255dbbda35521f8807ed60c188
The two wires shown in the figure carry currents of I = 5.08 A in opposite directions and are separated by a distance of d0 = 8.18 cm.
1.) Calculate the net magnetic field at a point midway between the wires. Use the direction out of the page as the positive direction and into the page as the negative direction in your answer.
2.) Calculate the net magnetic field at point P1 - that is 8.42 cm to the right of the wire on the right.
3.) Calculate the net magnetic field at point P2 - that is 21.0 cm to the left of the wire on the left.
Thanks in advance! I will leave a good rating for a thorough explanation!
Explanation / Answer
1) B1 = - uo * I / 2pi*(d/2) = - 4pi e-7 * 5.08 / 2pi*(8.18/200) = - 2.48e-5
B2 = B1 = -2.48e-5
Bnet = B1+B2 = -2.48e-5 - 2.48e-5 = - 4.96e-5
2) 5.9e-6
3) 1.35e-6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.