Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three uniform spheres of masses m1 = 2.50 kg, m2 = 4.00 kg, and m3 = 7.00 kg are

ID: 1268346 • Letter: T

Question

Three uniform spheres of masses m1 = 2.50 kg, m2 = 4.00 kg, and m3 = 7.00 kg are placed at the corners of a right triangle (see figure below). Calculate the resultant gravitational force on the object of mass m2, assuming the spheres are isolated from the rest of the Universe. ( Does the sphere of mass m1 contribute any force in the x direction? ihat + Remember that superposition allows us to calculate the forces do to each sphere separately and then add the results together. jhat) times 10-11 N

Explanation / Answer

G = 6.67 * (10^-11)
Force on m2 = -((6.67 * (10^-11) * 4 * 7 )/ (4^2)) i + ((6.67 * (10^-11) * 4 * 2.5 )/ (3^2)) j
Gravitational force = -11.6725 * 10^-11 i + 7.411 * 10^11 j is the answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote