Three uniform spheres of masses m 1 = 3 .50 kg, m 2 = 4.00 kg, and m 3 = 7 .00 k
ID: 2243439 • Letter: T
Question
Three uniform spheres of masses m1 = 3.50 kg, m2 = 4.00 kg, and m3 = 7.00 kg are placed at the corners of a right triangle (see figure below). Calculate the resultant gravitational force on the object of mass m2, assuming the spheres are isolated from the rest of the Universe.
Explanation / Answer
F12= G*m1*m2/3^2 j= 6.67E-11*3.5*4/3^2 j = 1.037E-10 j N
F32 = G*m3*m2/4^2 (-i)= 6.67E-11*7*4/4^2 (-i)= -1.167 E-10 i N
==> net force = -1.167 E-10 i + 1.037E-10 j N
==> Net force = (-11.67 i +10.37 j) *10^-11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.