1.Sue weighs 657 N on Earth. When she visits a distant planet, her weight is 77.
ID: 1268359 • Letter: 1
Question
1.Sue weighs 657 N on Earth. When she visits a distant planet, her weight is 77.1 N. What is the value of g on that planet? On that planet, g = _____ m/s2.
2.A piano is at rest on a ramp inclined 17.0 degree above the horizontal the ramp exerts a normal force of 360 N on the piano. What is the magnitude of the piano's weight?
The weight is ............N (to three significant figures)
3. A woman is pushing a 96.0 kg crate across a floor at a constant velocity with a 362-N horizontal force. If she pushes harder, exerting a force of 388 N on the crate, what acceleration a will the crate have?
the acceleration will be a=...........m/s^2
Explanation / Answer
Number 1)
First find the mass from the Earth information
W = mg
657 = m(9.8)
m = 67.04 kg
Then for the other planet
77.1 = 67.04(g)
g = 1.15 m/s2
Number 2)
W = Fn/cos(angle)
W = 360/cos(17)
W = 376 N
Number 3)
Net force = ma
388-362 = 96(a)
a = 0.271 m/s2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.