A rectangular resistor of 5.0 Q that is 10mm long, 2mm thick, and 2mm wide is in
ID: 1269367 • Letter: A
Question
A rectangular resistor of 5.0 Q that is 10mm long, 2mm thick, and 2mm wide is in a circuit with a battery and light bulb. If the power dissipated in the resistor is 5 W, what is the voltage across the resistor? A resistor dissipates 1.5 W when it is connected to a battery with a potential difference of 12 V. What is the resistance of the resistor? A pair of light bulbs connected in series to a battery will draw less current than a single bulb would draw the same current that a single bulb would draw more current than a single bulb would draw A battery has a terminal voltage of 12 V when no current flows and an internal resistance of 2 Ohm The battery is placed in series with a 1 Ohm resistor. Which one of the entries in the following table is correct? Assuming that C1 = C2 = C3 = C4 = 1 mu F in the following diagram, what is the effective capacitance between points A and B? What was Kirchhoff s reward for inventing Kirchhoff s Laws?Explanation / Answer
1) P = V^2/R
5 = V^2/5
V = 5V so a)
2) P = V^2/R
R = V^2/P = 12^2/1.5 = 96 ohms
3) higher resistance so less current
so a)
4)
so R total = 2 + 1 = 3 ohms
V = IR
I = 4A
so terminal voltage = V - IR = 12 - 2*4 = 12 - 8 = 4 V
so a)
5) combine 2 and 3
C2 + c3 = 2 uF
then C1 C23 and C4 are in series
1/1 + 1/1 + 1/2 = 2.5 = 1/C
C = 1/2.5= 0.4 uF
6) he got his doctorate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.