A particle with a charge of 34 mu C moves with a speed of 73 m/s in the positive
ID: 1269639 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 34 mu C moves with a speed of 73 m/s in the positive (x) direction. The magnetic field in this region of space has a component of 0.42 T in the positive (y) direction, and a component of 0.86 T in the positive (z) direction.
Part A
What is the magnitude of the magnetic force on the particle? (mN)
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the direction of the magnetic force on the particle? (Find the angle measured from the positive (z)-axis toward the negative (y)-axis in the (yz)-plane.)
Express your answer using two significant figures. (^circ)
Explanation / Answer
A) F = 34 x 10-6 x 73 x 0.42 k + 34 x 10-6 x 73 x 0.86 j
= 1.042 x 10-3 k + 2.134 x 10-3j
magnitude = sqrt(k^2 + j^2) =2.375 x 10-3 N = 2.375 mN
b) direction = tan-1(j/k) = 63.97 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.