A converging lens (f = 12.9 cm) is located 28.5 cm to the left of a diverging le
ID: 1271175 • Letter: A
Question
A converging lens (f = 12.9 cm) is located 28.5 cm to the left of a diverging lens (f = -5.52 cm). A postage stamp is placed 37.2 cm to the left of the converging lens.
(a) Locate the final image of the stamp relative to the diverging lens. (Include sign to indicate which side of the lens the image is on.)
(b) Find the overall magnification.
(c) Is the final image real or virtual?
(d) With respect to the original object, is the final image upright or inverted?
(e) With respect to the original object, is the final image larger or smaller?
Explanation / Answer
a)
lens 1
1/s1 + 1/s1' = 1/f1
1/37.2 + 1/s1' = 1/12.9
s1' = 19.75 cm
M1 = -s1'/s1
for lens 2
s2 = 28.5 - 19.75 = 8.75cm
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
1/8.75 + 1/s2' = -1/5.52
s2' = -3.38 cm
b) M2 = -s2'/s2
M = M1*M2 = (-s1'/s1)*(-s2'/s2) = (-19.75/37.2)*(3.38/8.75) = 0.205
c) virtual
d) inverted
e) smaller
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.