A converging lens (f= +20.0 cm) is located 60.0 cm to the left of a diverging le
ID: 1301135 • Letter: A
Question
A converging lens (f= +20.0 cm) is located 60.0 cm to the left of a diverging lens (f= -30.0 cm). A 3.00 cm object is placed 10.0 cm to the left of the converging lens. (a) What is the position of the intermediate image (i.e., the image formed by lens one alone) relative to the converging lens? (b) What is the position of the final image relative to the diverging lens? (c) Is the final image real or virtual and is it upright or inverted with respect to the orientation of the original object? (d) What is the overall magnification of the object? (e) Provide a ray diagram of the situations.
Please show all work so I can follow with ease.
Explanation / Answer
for the lens f1 on left
a) 1/p1 + 1/q1 = 1/f1
1/10 + 1/q1 = 1/20
q1 = (10*20)/(10-20) = -20 cm
M1= -q1/p1 = 20/10 = 2
b) for right diverging lens
p2 = 60+20 = 80 cm
1/p2 + 1/q2 = 1/f2
1/80 + 1/q2 = -1/30
q2 = -21.81 cm
m2 = -q2/p2 = 21.81/80 = 0.273
c) virtual , upright
d) M = M1*M2 = 2*0.273 = 0.546
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.