A 140-N child is in a swing that is attached to ropes 2.20 m long. Find the grav
ID: 1271548 • Letter: A
Question
A 140-N child is in a swing that is attached to ropes 2.20 m long. Find the gravitational potential energy associated with the child relative to her lowest position at the following times. (a) when the ropes are horizontal Correct: Your answer is correct. J (b) when the ropes make a 26.0° angle with the vertical Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J (c) when the child is at the bottom of the circular arc Correct: Your answer is correct. J
Explanation / Answer
Potential energy=m=W*h=140*h
when the rope is horizontal h=length of rope=2.2m------->P.E=140*2.2=308J
When the rope is 26 degrees h=2.2*(1-cos(26))=0.223m---->P.E=140*0.223=31.2J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.