A bicycle wheel of radius 0.70 m is rolling without slipping on a horizontal sur
ID: 1272006 • Letter: A
Question
A bicycle wheel of radius 0.70 m is rolling without slipping on a horizontal surface with an angular speed of 2.0 rev/s when the cyclist begins to uniformly apply the breaks. The bicycle stops in 5.0 s.
the first part asks "through how many revolutions did the wheel rotate during the 5.0 seconds of braking?" I know the answer to this is 5 and how to get, I do not know how to get part b though.
b) How far did the bicycle travel during the 5.0 seconds of brakings?
please include each step and the equations you used. thanks!
Explanation / Answer
1. r = 0.7
angular velocity w = 2 rad/s
time to stop = 5s;
final velovity =0
w = w0 -a t ;
where a: angular acceleration;
0 = 2 - a * 5;
a = 0.4 rad/s2;
by the equation of motion w 2 - w0^2 = 2 theta * a;
theta = 4/ (2*0.4);
theta = 5
hence 5 revolutions
total distance travelled = pi* D * 5 ;
21.98 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.