A conducting rectangular coil (one turn) has resistance 1.2 Ohm, length 10 cm, a
ID: 1272031 • Letter: A
Question
A conducting rectangular coil (one turn) has resistance 1.2 Ohm, length 10 cm, and width 5 cm. It moves at a constant velocity v of 2 m/s from left to right toward an area having a uniform magnetic field B of 0.85 T. The direction of the magnetic field is into the page, as shown in Figure below. Determine the motional emf induced in the coil as the coil just enters the magnetic field. Find the current induced in the coil and the direction (clockwise or counterclockwise) as the coil just enters the magnetic field. Calculate the magnetic flux in the coil when the coil is completely within the magnetic field region. Find the emf induced in the coil when the coil is completely within the magnetic field region.Explanation / Answer
a) e = B*L*v = 0.85*0.05*2 = 0.085 v...
b) i = e/R = 0.085/1.2 = 0.0708 A.....counter clockwise
c) flux = B*A = 0.85*0.05*0.1 = 4.25*10^-3 Wb....
d) e = d(phi)/dt = 0 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.