A conducting plate with a uniform surface charge density s = +5.5 x 10 -8 C/m 2
ID: 1735699 • Letter: A
Question
A conducting plate with a uniform surface charge densitys = +5.5 x 10-8C/m2 is spaced a distance d = 2.1 cm above andparallel to an identical plate with uniform surface charge density-s. The spacing d issmall compared to the x- and z-dimensions of theplates.
(a) What is the y-component of the electric fieldmidway between the plates and far from the edges of the plates?
Ey = V/m *
-6.21e3 OK
HELP: Treat the plates as infinitein the x- and z-directions.
(b) What is the electric potential of the top plate relative tothe bottom plate?
V1 - V2 = V *
130.41 OK
HELP: Recall the basic definition ofthe electric potential in terms of electric field.
(c) A particle of mass m = 5.4 g and charge Q= -4.9 x 10-3 C rests at the bottom side of the topplate. How much work would have to be done on the particle to bringit to the bottom plate? (Ignore gravity.)
W = J
(d) If the same particle is subsequently released at rest fromthe bottom plate, with what speed will it impact the top plate?
v = m/s
(e) Suppose instead the upper plate was moved closer to thelower plate, reducing the spacing to d' = 1.2 cm, withoutchanging the net charges on the upper or lower plates. What wouldthe impact speed be if the same particle were released at rest fromthe lower plate in this case?
v' = m/s
Explanation / Answer
= 5.5*10-8 C/m2, d = 0.021 m a) E = /o = 6.21*103 V/m,Ey = -6.21*103 V/m b) V1 - V2 = E*d = 130.4 V c) m = 5.4 g, Q = -4.9 x 10-3 C W = Q(V2 - V1) = -Q(V1 -V2) = 0.639 J d) QV2 = QV1 + mv2/2 v = [2Q(V2 - V1)/m] = 15.4 m/s e) d' = 0.012 m V1 - V2 = E*d' = 74.5 V v = [2Q(V2 - V1)/m] = 11.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.