A rectangular loop of wire with sides H = 27 cm and W = 66 cm is located in a re
ID: 1272109 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 27 cm and W = 66 cm is located in a region containing a constant magnetic field B = 0.63 T that is aligned with the positive y-axis as shown. The loop carries current I = 345 mA. The plane of the loop is inclined at an angle Theta = 39o with respect to the x-axis.
1)
What is ?x, the x-component of the magnetic moment vector of the loop?
2)
What is ?y, the y-component of the magnetic moment vector of the loop?
3)
What is ?z, the z-component of the torque exerted on the loop?
4)
What is Fbc, the magnitude of the force exerted on segment bc of the loop?.
5)
What is the direction of the force that is exerted on the segment bc of the loop?
Explanation / Answer
1) mu_x = I*A*cos theta = 0.345*0.27*0.66*cos(39) = 0.0478 amp-m^2...
2)mu_y = I*A*sin(theta) =0.345*0.27*0.66*sin(39) = 0.0386 amp-m^2..
3) Tz = mu *B*sin(39) = sqrt(0.0386^2+0.0478^2)*0.63*sin(39) = 0.0243 N-m...
4) F_bc = B*i*H*sin(39) = 0.0369 N..
5) perpendicular to the loop
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.