The primary coil of an ideal transformer is connected to a 120-V source and draw
ID: 1272113 • Letter: T
Question
The primary coil of an ideal transformer is connected to a 120-V source and draws 1.0 A. The secondary coil has 900 turns and supplies an output current of 5.0A to run an electrical device.
Part A
What is the voltage across the secondary coil?
Express your answer using two significant figures.
Part B
How many turns are in the primary coil?
Express your answer as an integer.
Part C
If the maximum power allowed by the device (before it is destroyed) is 200W , what is the maximum input current to this transformer?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
1.
From Transformer Turns Ratio
V1/V2=N1/N2=I2/I1
so
120/V2 =5/1
V2=24 Volts
b)
5/1 =N1/900
N1=4500 turns
c)
Input power =output power
Pinput=V1I1
200=120*I1
I1=1.7 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.