1.The average radius of the earth around the sun is 1.5x10 11 m. What is the ear
ID: 1272684 • Letter: 1
Question
1.The average radius of the earth around the sun is 1.5x1011m. What is the earth's speed around the sun?
30.km/s
4.8km/s
29000km/s
0.76km/s
Cannot be determined.
2.
A person is standing on the surface of the earth. What is the ratio of the strength of the gravitational field of the sun (Msun=2.0x1030kg) at the person (1.5x1011m away) compared to gravitational field the earth (Mearth = 6.0x1024kg) at the person (6.4x106m away)?
17%
0.59%
170%
0.060%
Cannot be determined
a.30.km/s
b.4.8km/s
c.29000km/s
d.0.76km/s
e.Cannot be determined.
Explanation / Answer
1. Mass of sun = Msun=2.0x1030kg
Mass of Earth = Mearth = 6.0x1024kg
Average radius of earth around sun = r= 1.5x1011m
Force of gravitation between earth and sun = GMsunMearth/r2
= (6.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.