An R L C circuit has a capacitance of 0.30 ? F . Part A What inductance will pro
ID: 1272758 • Letter: A
Question
An RLC circuit has a capacitance of 0.30?F .
Part A
What inductance will produce a resonance frequency of 88MHz ?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
It is desired that the impedance at resonance be one-fifth the impedance at 17kHz . What value of R should be used to obtain this result?
Express your answer using two significant figures.
An RLC circuit has a capacitance of 0.30?F .
Part A
What inductance will produce a resonance frequency of 88MHz ?
Express your answer using two significant figures.
L = HSubmitMy AnswersGive Up
Part B
It is desired that the impedance at resonance be one-fifth the impedance at 17kHz . What value of R should be used to obtain this result?
Express your answer using two significant figures.
R = ?Explanation / Answer
1.
Given
f (resonance frequency)= 88MHz = 88*10^6 Hz
C (Capacitance)= 0.30 uF = 0.30*10^-6 F
use this formula
f = 1/(2??(LC))
where, f is the resonance frequency.
L = 1/[(f*2 ?)^2*C]
L = 1 / [(88*10^6*2*3.14)^2*0.30*10^-6]
L = 1.09*10^-11 Hz
2.
Calculate the impedance at the 17 kHz
Xc = 1/(2?fC)
XL = 2?fL
Impedance Z = ?(R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.