An R L C circuit consists of a 200- resistor, a300- F capacitor, and a 3.00-H in
ID: 1370346 • Letter: A
Question
An RLC circuit consists of a 200- resistor, a300-F capacitor, and a 3.00-H inductor. The circuit is connected to a power outlet that has a peak emf of 270 V and oscillates at 400 Hz.
Part A
What is the average rate at which energy is dissipated in this circuit?
Express your answer with the appropriate units.
4.83W
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
I tried using this method
Xc = 1/2pifC = 1 / (2pi x 400 x 300 x 10^-6)
Xc = 1.33 ohm
XL = 2pifL = 2 x pi x 400 x 3 = 7539.82 ohm
R = 200 ohm
Impedanced of circuit Z = sqrt(R^2 + (XL - Xc)^2)
Z = 7541.14 ohm
Pav = Vrms^2 / Z = (270/sqrt(2))^2 / 7541.14 = 4.83W but is was incorrect
Pav=4.83W
Explanation / Answer
the power dissipated in the RLC circuit is equal to the power dissipated by the resistor,since the voltage across a resistor and the current through it are in phase
then power dissipation is P = irms^2*R
Xc = 1/2pifC = 1 / (2pi x 400 x 300 x 10^-6)
Xc = 1.33 ohm
XL = 2pifL = 2 x pi x 400 x 3 = 7540.8 ohm
R = 200 ohm
Impedanced of circuit Z = sqrt(R^2 + (XL - Xc)^2)
Z = 7542.12 ohm
irms = Vrms/Z = (270/1.414)/7542.12 = 0.0253 A
then power dissipated is P= irms^2*R = 0.0253*0.0253*200 0.128 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.