A 180 g copper bowl contains 190 g of water, both at 19.0°C. A very hot 450 g co
ID: 1273414 • Letter: A
Question
A 180 g copper bowl contains 190 g of water, both at 19.0°C. A very hot 450 g copper cylinder is dropped into the water, causing the water to boil, with 15.2 g being converted to steam. The final temperature of the system is 100°C. Neglect energy transfers with the environment. (a) How much energy is transferred to the water as heat? (b) How much to the bowl? (c) What is the original temperature of the cylinder? The specific heat of water is 1 cal/g·K, and of copper is 0.0923 cal/g·K. The latent heat of vaporization of water is 539 Cal/kg.
Explanation / Answer
heat in water = 190*1*(100-19) = 16910.0 Cal
heat in steam = 15.2*539 = 8192.8 Cal
So heat transferred to water = 16910.0+8192.8 = 25102.8 Cal
Heat transferred to bowl = 180*0.0923*(100-19) = 1478.646 Cal
Total heat trannsferred = 25102.8 Cal + 1478.646 = 26581.446 Cal
So temp of Block = 26581.446/0.0923*450 +100 = 739.977 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.