A point on a rotating turntable 18.5 cm from the center accelerates from rest to
ID: 1275183 • Letter: A
Question
A point on a rotating turntable 18.5 cm from the center accelerates from rest to a final speed of 0.690 m/s in 1.60 s. At t = 1.26 s, find the magnitude and direction of each of the following.
(a) the radial acceleration
_________m/s2
toward the center
awayfrom the center
in thedirection of the rotation
in adirection opposite to the rotation
(b) the tangential acceleration
____________m/s2
toward the center
away from the center
in the direction of the rotation
in a direction opposite to the rotation
(c) the total acceleration of the point
_____________ m/s2
Explanation / Answer
no. #a.
a = V/t = 0.690/1.6
a = 0.43125 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.