Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0),

ID: 1275303 • Letter: W

Question

What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0), due to Q1 alone?

________________

What is the x-component of the total electric field at P?

________________

What is the y-component of the total electric field at P?

_____________________

What is the magnitude of the total electric field at P?

____________________

Now let Q2 = Q1 = 2.50 ?C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?

_________________________

Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?

________________________

need all work shown

Explanation / Answer

r=sqrt[32+62] =6.71 cm

a)

Electric field at point P due to Q1 is

E1 =KQ1/r2 =(9*109)(2.5*10-6)/0.06712

E1=5*106 N/C

b)

from figure

cos(o) =6/6.71 =0.8944

sin(o)= 3/6.71= 0.4472

Electric field at P by Q2 is

E2 = k.Q2/r2 = (9*109).(5*10-6)/(0.06712)

E2 = 10 *106 N/C

X component is

Ex = E1 cos ? + E2 cos ? =(5*106)*0.8944 +(10*106)*0.8944

Ex= 13.416*106 N/C

C)

Y component is

Ey = E1 sin ? - E2 sin ? = (5*106)(0.4472) - (10*106)(0.4472)

Ey= -2.236*106 N/C

D)

Et = sqrt[(Ex2 + Ey2] = ?[(1.34*107)2+(-0.2236*107)2]

Et=13.6*106N/C

E)

if Q1 =Q2 = 2.50uC

then E1 = E2

and the y component of E1 and E2 cancel out .

=>Et= 2E1 cos (o)=2*(5*106)*(0.8944)

Et=8.944*106 N/C   

F)

Electric force

F =qEt= (1.6*10-19)(8.944*106)

F= 1.43*10-12 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote