What is the magnitude of the electric field at point P, located at (4.50 cm, 0),
ID: 1275393 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the electric field at point P, located at (4.50 cm, 0), due to Q1 alone?
What is the x-component of the total electric field at P?
What is the y-component of the total electric field at P?
What is the magnitude of the total electric field at P?
Now let Q2 = Q1 = 3.20 ?C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Two charges, Q1= 3.20 ?C, and Q2= 6.20 ?C are located at points (0,-4.00 cm ) and (0,+4.00 cm), as shown in the figure.Explanation / Answer
r=sqrt[42+4.52] =6.02 cm
a)
Electric field at point P due to Q1 is
E1 =KQ1/r2 =(9*109)(3.2*10-6)/0.06022
E1=7.95*106 N/C
b)
from figure
cos(o) =4.5/6.02 =0.7475
sin(o)= 4/6.02= 0.66445
Electric field at P by Q2 is
E2 = k.Q2/r2 = (9*109).(6.2*10-6)/(0.06022)
E2 = 15.4 *106 N/C
X component is
Ex = E1 cos(0) + E2 cos (o) =(7.95*106)*0.7475 +(15.4*106)*0.8944
Ex= 17.45*106 N/C
C)
Y component is
Ey = E1 sin(o)- E2 sin(0) = (7.95*106)(0.66445) - (15.4*106)(0.66445)
Ey= -4.95*106 N/C
D)
Et = sqrt[(Ex2 + Ey2] =sqrt[(17.45*106)2+(-4.95*106)2]
Et=18.14*106N/C
E)
if Q1 =Q2 =3.2uC
then E1 = E2
and the y component of E1 and E2 cancel out .
=>Et= 2E1 cos (o)=2*(7.95*106)*(0.7475)
Et=11.89*106 N/C
F)
Electric force
F =qEt= (1.6*10-19)(11.89*106)
F= 1.9*10-12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.