Calculate the number of free electrons per cubic meter in Au. given that its den
ID: 1276032 • Letter: C
Question
Calculate the number of free electrons per cubic meter in Au. given that its density is 19300 Kg per cubic meter, its atomic mass is 197, and that it has one "free" electron per atom (take the mass of a proton or neutron to be 1.67 x 1 O'2 Kg). The resistivity of pure gold is 2.35 x 10-8 ohm at room temperature. What is the mobility of an electron in gold at room temperature? What is the mean free path and mean free time (relaxation time) between scattering events? (Boltzmann's constant = 1.38 x 10-23 J/K.) Compare this to inter-atomic distances in a metal. Can you explain the difference?. [Use the rest mass of the electron].Explanation / Answer
Moles/m^3=19300*1000/197
Free electrons=moles*Na=19300*1000/197*6.023*10^23=5.90*10^28 electrons.
1/Resistivity=n*e*u
u=1/(Resistivity*n*e)=1/(2.35*10^-8*5.90*10^28*1.6*10^-19)=0.0045m^2/Vs=45cm^2/Vs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.