Calculate the number of grams in each of the following: 1. 2.40moles of Na 2. 2.
ID: 850596 • Letter: C
Question
Calculate the number of grams in each of the following:
1. 2.40moles of Na
2. 2.85moles of Ca
3. 0.150moles of Sn
4. 1.40moles of Cu
________________________________________________________________________
Calculate the number of grams in each of the following:
1. 0.470mole NaCl
2. 1.79moles Na2O
3. 0.200mole H2O
4. 4.02moles CO2
_______________________________________________
1. The compound MgSO4 is called Epsom salts. How many grams will you need to prepare a bath containing 5.00moles of Epsom salts?
Express your answer using three significant figures.
2. In a bottle of soda, there is 0.30mole CO2. How many grams of CO2 are in the bottle?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Mass = No.of moles* Moleclar weight
1. Mass =2.4*23=55.2 g
2. Mass =2.85*40=114g
3.Mass =0.15*118.67=17.8g
4.Mass =1.4*63.57=89g
------------------------------------------------------
1. Mass = 0.47*58.5 =27.5g
2. Mass= 1.79*62 =111g
3. Mass= 0.2*18 =3.6g
4. Mass= 4.02*44=177g
------------------------------------------------------
1. Mass =5*120.4 =602g
2. Mass= 0.3*44 =13.2g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.